Vítejte v obci Jiříkovice, místní části Nového Města na Moravě
http://jirikovice.nmnm.cz

Zápis ze zasedání osadního výboru 2.12.2014

Zápis 2.12.2014

Vánoční hra

DSC_0726Na poslední adventní neděli byla sehrána vánoční hra u kapličky. Byla krásným zpříjemněním poslední adventní neděle.
Foto na následující straně

(more…)

SONÁTA PADAJÍCÍHO LISTÍ

2014.11.31 divadlo Jiříkovice (6)

2014.11.31 divadlo Jiříkovice (7)

2014.11.31 divadlo Jiříkovice (8)Amatérský divadelní soubor z Dlouhého sehrál dne 30.11. 2014 divadelní představení s názvem SONÁTA PADAJÍCÍHO LISTÍ

SILVESTROVSKÝ VÝLET

 

Les u Koníkova skrývá spoustu zajímavých míst. A tak jsme se na taková místa vydali Prvně jsme navštívili. Vlčí kámen – místo, kde byl zastřelen poslední vlk.

N 49° 35.723 E 016° 10.004

V lokalitě nazývané Český les byl 1. ledna 1830 postřelen karasínským adjunktem Thiermanem do levého předního běhu poslední legendární vlk vysočiny. O den později zraněnou šelmu zastřelil revírník V. Marzik (Mařík). Vlk vážil něco přes 49 kg a byl skutečně vycpán vystaven až do roku 1986 na hradě Pernštejně. Poté byl (z důvodu poškození – prý hlazením návštěvníků hradu) uložen do depozitáře. Jinými slovy: poslední vlk byl lidmi „vyhlazen“ hned dvakrát!

Od vlčího kamene jsme pokračovali k pomníku neznámému zajíci:

Pomník neznámému zajíci najdete podél lesní cesty mezi Koníkovem a Lískem u bývalé „Šípovy hájenky“.Neznámému zajíci

V roce 2005 vybudoval První evropský neregistrovaný nevládní nezávislý dobrovolný vzájemně prospěšný občanský kruh přátel restaurací a tvorby nových památek se sídlem v Brně v lese pomník neznámému zajíci.

A na závěr jsme vystoupali  k pomníku broučkům.

Pomník broučků najdete nad obcí Roženecké Paseky na vrchu Kamenice (po žluté turistické značce)

Pomník broučků

 

„…Všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci – ale ti se něco nacvrčeli! „… Jan Karafiát
V roce 2007 vybudoval První evropský neregistrovaný nevládní nezávislý dobrovolný vzájemně prospěšný občanský kruh přátel restaurací a tvorby nových památek se sídlem v Brně na kopci nad Roženeckými Pasekami důstojný pomník Broučkům. V blízkosti rodiště jejich autora Jana Karafiáta. Spisovatel má v Jimramově pamětní desku, avšak žádný objekt nepřipomínal ty, kteří mu zajistili nesmrtelnost možností knihu napsat – broučky samotné. Na tomto místě můžeme vzpomenout na tatínka, maminku, kmotříčka i kmotřičku, Janinku, Berušku, Janouška, Svatojánka a další.

Místo je pietně doplněno chudobkami, jak se na zesnulé broučky sluší. Deseti bílými za broučky a 7 s růžovými okraječky pro berušky.

Foto na další stránce

 

 

(more…)

ALEJ ROKU – HLASUJTE!!!!!!!!

 

Jiříkovická alej – je ale v anketě poprvé. „Cesta z Radňovic do Jiříkovic, nedaleko Nového Města na Moravě, nepatří mezi ty, které by se mohly pochlubit letitými velikány. Rostou tu jasany, javory a další stromy. Jedinečná je ale zdejší alej především díky jeřábům. Jasně červené jeřabiny, symbol zdejšího kraje, jsou jako korálky zářící v ranním slunci. Kdysi bývaly jeřáby téměř u každé cesty, dnes je jich jen poskrovnu. Přesto na Vysočinu vždy patřily a stále patří.“

http://www.alejroku.cz/2013/jirikovicka-alej

100. výročí hasičů

Sbor dobrovolných hasičů

Vás srdečně zve na oslavy 100 let založení sboru dobrovolných hasičů v obci
a setkání spoluobčanů

sobota 22. června 2013

1913 – 2013

Program:

14.00 – 14.45 vítání sborů

  1. 14.45 – 15.15 průvod obcí a kladení věnců k památníkům obětem padlých v obou světových válkách
  2. 15.15 – 16.15 slavnostní program, vystoupení hostů
  3. Ve volném programu:

   

 • Vystoupení mažoretek

  1. Koncert dechové hudby VESELÁCI
  2. Ukázky z výcviku mladých hasičů
  3. Večerní zábava se skupinou SÝKORKY
  4.  

 • ĆINNOST OSADNÍHO VÝBORU

  Osadní výbor se sešel v průběhu letošního roku již mnohokrát, většinou však velice narychlo, protože vyvstaly drobné problémy, které byly třeba řešit okamžitě. Asi 3x jsme se sešli kvůli oknům na sociálky do kulturáku- neprve změření, jednání s Městem, výběrové řízení a následná objednávka u vybrané firmy. Řešili jsme rovněž problém topení, z počátku byly problémy s nastavením nového kotle, kvůli tomu jsme se sešli asi 3x. Již od loňského podzimu řešíme spolu s hasiči významnou akci letošního roku – 100 let výročí hasičů. Různé drobnosti, detaily, chystá se vydání brožurky o Jiříkovicích, která se často probírala, podoba akce atd. Oslava výročí byla stanovena na 22. června 2013.

  Poslední schůzka byla svolána rovněž hodně narychlo, byl vyhlášen krajem grant na modernizaci osvětlení. Zvažovali jsme, zda se zúčastnit a poté, co do grantu zahrnout. Shodli jsme se, že je potřeba vyměnit světelná tělesa, protože jsou již hodně stará cca 25-30 let. Žádost byla po domluvě s úředníky Města podána a v případě, že by byla úspěšná, mohlo by dojít příští rok k výměně světel.

  Dohodli jsme se na nákupu sekačky, protože sečení výhradně kroviňákem všude nevyhovuje.

  Řešíme opravu sociálek v kulturáku, které bysme rádi měli nové do výročí hasičů – je to poměrně krátký termín, ale snad se stihne. Od této doby by měl být kulturák již plně funkční a mohl by se využívat pro širší společenské akce. Předpokládáme, že ho budou využívat pro své aktivity i naši občané a těšíme se na nové nápady využití.

  Noční hra pro děti

  Účastníci rockového tábora připravili pro naše děti noční hry. Zahájení proběhlo krátkým koncertem, následovalo opékání párečků a nakonec za úplné tmy vypukla noční hra. Děti putovaly po jednotlivých stanovištích poize za světla svíček a plnily různé úkoly.Občas se na trati vyskytlo nějaké to strašidlo nebo zatoulané zvířátko, ale všichni trasu statečně zdolali. Naši táboroví hosté připravili pro děti opravdu pěkný večer plný zážitků.

  Foto na další straně

  (more…)

  KONCERT 19. SRPNA 2012

  Neuvěřitelné se stalo skutečností! Do naší malé vesničky zavítala Ewa Farna! Přijela navštívit účastníky rockového tábora ROCK CAMP 2012. Mnozí naši občané nemohli uvěřit, mysleli si, že jde o nějakou legraci nebo revival Ewy. O to větší bylo překvapení, když ji mohli vidět na vlastní oči. Povídala si s námi, odpovídala na všetečné otázky, podepisovala se a vůbec byla moc milá. Setkání s ní bylo nevšedním zážitkem pro všechny přítomné, obzvlášť děti si koncert moc užívaly. Děkujeme moc Ewě Farné za tento krásný zážitek a tajně doufáme, že se někdy opět setkáme.

  První svatební obřad v Jiříkovicích 2. června 2012

  Svateb už zažily Jiříkovice několik a to především v době největšího rozkvětu kulturního domu, to znamená v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Nikdy však v naší obci neprobíhal přímo svatební obřad, vždy šlo jen o svatební hostiny. Dnešek je tedy vzácnou výjimkou. Konal se zde svatební obřad přímo na louce u kulturního domu. Své ano si zde řekli jiříkovští občané – Lenka Brožová a Zdeněk Paleček. Počasí našim novomanželům přálo, a tak obřad proběhl bez nejmenších problémů. Naší první jiříkovské svatby se ujal jako oddávající místostarosta Nového Města na Moravě pan Stanislav Marek. Ani jiříkovští hasiči a hasičky nezůstali pozadu a připravili pro nevěstu a ženicha malý požární útok. Vždyť nevěsta je členkou našeho hasičského sboru, který slaví v poslední době velké úspěchy. Nezbývá než popřát novomanželům do jejich společného života hodně štěstí, zdraví a lásky a aby se jim v naší obci pěkně žilo.

  foto na další straně

  (more…)