Vítejte v obci Jiříkovice, místní části Nového Města na Moravě
http://jirikovice.nmnm.cz

TRADIČNÍ DUŠIČKOVÝ LAMPIONOVÝ PRŮVOD – fotoohlédnutí

Členové osadního výboru

Antonín Neubauer-předseda osadního výboru

Aleš Mrázek-místopředseda

Markéta Doležalová-zapisovatelka

Darina Kunstmullerová-členka

Katka Vališová-členka

NOVÉ PŘÍSTŘEŠKY NA KONTEJNERY

IMG_20181120_080747.1

Tento týden byly umístěny k hasičárně nové přístřešky na kontejnery.

IMG_20181120_080725.1 IMG_20181120_080757.1

UKONČENÍ ČINNOSTI OSADNÍHO VÝBORU

Oznamujeme všem našim občanům, že činnost současného osadního výboru byla ukončena. V průběhu listopadu proběhne anketa, ve které navrhnete, kdo by měl pracovat v příštím osadním výboru. Pravděpodobně v průběhu prosince bude jmenován nový osadní výbor. Do té doby se obracejte se svými žádostmi výhradně na Město Nové Město na Moravě.

Osadní výbor děkuje všem občanům za spolupráci v minulém volebním období.

NOVÁ OTEVÍRACÍ DOBA KNIHOVNY

knihyObecní knihovna má nově přesunutou půjčovní dobu. Knihovna bude nově otevřena každé úterý od 17:00 do 19:00. Půjčovní doba v pátek je zrušena. V knihovně je možné zapůjčení knih,  ať už novinek či souborů knih ze Žďárské knihovny. Dále časopisů a možnost přístupu na veřejný internet.

 

Odkaz na katalog knih naší knihovny:

https://katalog.nmnm.cz/library/jirikovice/

Zápis ze zasedání osadního výboru 2.12.2014

Zápis 2.12.2014

Vánoční hra

DSC_0726Na poslední adventní neděli byla sehrána vánoční hra u kapličky. Byla krásným zpříjemněním poslední adventní neděle.
Foto na následující straně

(more…)

SONÁTA PADAJÍCÍHO LISTÍ

2014.11.31 divadlo Jiříkovice (6)

2014.11.31 divadlo Jiříkovice (7)

2014.11.31 divadlo Jiříkovice (8)Amatérský divadelní soubor z Dlouhého sehrál dne 30.11. 2014 divadelní představení s názvem SONÁTA PADAJÍCÍHO LISTÍ

SILVESTROVSKÝ VÝLET

 

Les u Koníkova skrývá spoustu zajímavých míst. A tak jsme se na taková místa vydali Prvně jsme navštívili. Vlčí kámen – místo, kde byl zastřelen poslední vlk.

N 49° 35.723 E 016° 10.004

V lokalitě nazývané Český les byl 1. ledna 1830 postřelen karasínským adjunktem Thiermanem do levého předního běhu poslední legendární vlk vysočiny. O den později zraněnou šelmu zastřelil revírník V. Marzik (Mařík). Vlk vážil něco přes 49 kg a byl skutečně vycpán vystaven až do roku 1986 na hradě Pernštejně. Poté byl (z důvodu poškození – prý hlazením návštěvníků hradu) uložen do depozitáře. Jinými slovy: poslední vlk byl lidmi „vyhlazen“ hned dvakrát!

Od vlčího kamene jsme pokračovali k pomníku neznámému zajíci:

Pomník neznámému zajíci najdete podél lesní cesty mezi Koníkovem a Lískem u bývalé „Šípovy hájenky“.Neznámému zajíci

V roce 2005 vybudoval První evropský neregistrovaný nevládní nezávislý dobrovolný vzájemně prospěšný občanský kruh přátel restaurací a tvorby nových památek se sídlem v Brně v lese pomník neznámému zajíci.

A na závěr jsme vystoupali  k pomníku broučkům.

Pomník broučků najdete nad obcí Roženecké Paseky na vrchu Kamenice (po žluté turistické značce)

Pomník broučků

 

„…Všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci – ale ti se něco nacvrčeli! „… Jan Karafiát
V roce 2007 vybudoval První evropský neregistrovaný nevládní nezávislý dobrovolný vzájemně prospěšný občanský kruh přátel restaurací a tvorby nových památek se sídlem v Brně na kopci nad Roženeckými Pasekami důstojný pomník Broučkům. V blízkosti rodiště jejich autora Jana Karafiáta. Spisovatel má v Jimramově pamětní desku, avšak žádný objekt nepřipomínal ty, kteří mu zajistili nesmrtelnost možností knihu napsat – broučky samotné. Na tomto místě můžeme vzpomenout na tatínka, maminku, kmotříčka i kmotřičku, Janinku, Berušku, Janouška, Svatojánka a další.

Místo je pietně doplněno chudobkami, jak se na zesnulé broučky sluší. Deseti bílými za broučky a 7 s růžovými okraječky pro berušky.

Foto na další stránce

 

 

(more…)

ALEJ ROKU – HLASUJTE!!!!!!!!

 

Jiříkovická alej – je ale v anketě poprvé. „Cesta z Radňovic do Jiříkovic, nedaleko Nového Města na Moravě, nepatří mezi ty, které by se mohly pochlubit letitými velikány. Rostou tu jasany, javory a další stromy. Jedinečná je ale zdejší alej především díky jeřábům. Jasně červené jeřabiny, symbol zdejšího kraje, jsou jako korálky zářící v ranním slunci. Kdysi bývaly jeřáby téměř u každé cesty, dnes je jich jen poskrovnu. Přesto na Vysočinu vždy patřily a stále patří.“

http://www.alejroku.cz/2013/jirikovicka-alej